top
top_01csoptop_02
top_bot_01.gifcsoptop_bot_02
blankpodorlickoblankcsopblank
top_bottom_01csoptop_bottom_02
top
>>  Home
>>  Novinky
>>  Soutěže
>>  Akce
>>  MOP
>>  Ekocentrum
>>  Naučné stezky
>>  Studánky
>>  Zah. spolupráce
>>  Dary lesa 2007
>>  Výroční zprávy
>>  Sponzoři
 

NOVINKY

PŘEDNÁŠKA S ČAJOVÝM PŘEKVAPENÍM

Ve čtvrtek 23.1. 2014 se v ekocentru Podorlicko konala přednáška mladého cestovatele Karla Švercla o putováním nepálským Himálájem. Kromě krásných fotografií byla pro návštěvníky milým překvapením ochutnávka vynikající modifikace nepálského čaje Masala. Na četná přání návštěvníků zveřejňujeme recept od autora Karla Švercla:

„Zde je slibovaný "recept" čaje Masala ze surovin dostupných v naši podmínkách, a to z Yogi čaje http://www.oxalis.cz/yogi-tea-bio-1-kg/d-71621/, a libovolného černého čaje, v našem případě jsme na doporučení použili cejlonský čaj Dimbula Uduwela http://www.oxalis.cz/ceylon-op-dimbula-uduwela-1-kg/d-70878/ a mléka (nejlépe plnotučného pro plnou chuť, což neznamená, že z polotučného by chuť byla poloviční).

Současně si (podle instrukcí) připravíme nálev z Yogi čaje a černého čaje a to tak, že na každých 1,5 dl vody počítáme 1 zarovnanou čajovou lžíci směsi a navrch přidáme ještě jednu lžičku (pokud nálev připravujeme ve větším množství v konvici), "hotové" nálevy scedíme a slijeme dohromady, přidáme mléko (na 10 dílů čaje tak 1 až 2 díly mléka), osladíme a ještě horké servírujeme.“

Čaj na přednášce připravili Karel a Kateřina Šverclovi

VÝSLEDKY FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE „PŘÍRODA VE MĚSTĚ“ a “HOUBY VE MĚSTĚ”

Kategorie věkové :
A – autoři mladší 16 let
B – autoři 16 - 20 let
C – autoři starší 20-ti let

Kategorie fotografií : 1/ černobílé fotografie
2/ barevné fotografie

KATEGORIE 1 – ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE – „PŘÍRODA VE MĚSTĚ“
1. místo A1 ČERNOBÍLÝ PODZIM Nela Netková
2. místo A1 ZAHRADA NA KOPEČKU Jirmija Pinchas
3. místo A1 neuděleno

v kategorii B1 nebyla udělena žádná cena
1. místo C1 LOUŽE Jiří Kočí
2. místo C1 SOUŽITÍ ČLOVĚKA S HOLUBEM Jiří Mach
3. místo C1 neuděleno

KATEGORIE 2 – BAREVNÁ FOTOGRAFIE – „PŘÍRODA VE MĚSTĚ“
1. místo A2 TŘEBOVKA Kristýna Vejdová
2. místo A2 KRÁSA PODZIMU Lucie Rybková
3. místo A2 STROM Matěj Špitálský
1. místo B2 ÚLOVEK Zuzana Heptnerová
2. místo B2 KONTRAST Martin Bednář
3. místo B2 ZRCADLENÍ Ester Pinchas
1. místo C2 SAMA Lubomír Koníček
2. místo C2 PARK „KOCIANKA“ Jiří Kočí
3. místo C2 STAVBY PŘÍRODNÍ A LIDSKÉ Jiří Mach

KATEGORIE 1 – ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE – „HOUBY VE MĚSTĚ“
1. místo A1 POD PODLOUBNÍ HOUBY Marie Vicanová
v kategorii A1 další místa neudělena
v kategorii B1 nebyla udělena žádná cena
1. místo C1 SLIZEČKY NA CESTÁCH Pavel Brůžek
v kategorii C1 další místa neudělena

KATEGORIE 2 – BAREVNÁ FOTOGRAFIE – „HOUBY VE MĚSTĚ“
1. místo A2 MUCHOMŮRKY ZA DOMEM Tereza Ilgnerová
2. místo A2 NA SCHOVÁVANOU Pavlína Vyčítalová
3. místo A2 JAVORKA Kristýna Dufková
1. místo B2 VELKÝ ÚLOVEK Adam Ostruszka
v kategorii B2 další místa neudělena
1. místo C2 JEŠTĚ ŽE NÁS NEVIDÍ Pavel Brůžek
2. místo C2 VÁCLAVÁK Martin Mička
3. místo C2 V BEZPEČÍ Lubomír Koníček
zvláštní cena v kategorii C2 Alena Kubištová

Rodina na stezce – loučení s babím létem

V neděli 13.10.2013 uspořádali ochránci přírody ze ZO ČSOP Podorlicko na smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka tradiční akci Rodina na stezce. Na vycházku se soutěžemi na šesti stanovištích se v zlatavém slunném odpoledni vydalo dvacet sedm rodin. Soutěžící získávali body za pouštění draků, určování potravního řetězce, za tvorbu názvů a poznávání hub, za znalosti o životě včel, za pečení brambor a jablek, za výrobu ptačích krmítek. Zde jsou jejich výsledky:

1. místo 24bodů - Večeřovi
2. místo 23 bodů* - Klížovi, Přívratská
3. místo 23 bodů - Sixtovi, Vejdovi, Jakubkovi
4. místo 22 bodů - Tomšovi, Kocandovi, Kečkešovi, Musilovi, Hubálkovi, Kubátovi
5. místo 21 bodů - Kubištovi, Ezrovi, Vomáčkovi, Duškovi 
6. místo 20 bodů - Koubovi, Hubálkovi, Chlebounovi, Šmídovi, Foffovi 
7. místo 19 bodů - Boháčkovi, Hůlkovi, Kubištovi, Beranovi
8. místo 18 bodů - Končinských , Hůlkovi 

Jarní sezóna na stezce bude otevřena akcí Hledání jara 13. dubna 2014

MYKOLOGICKÉ DNY

HLEDÁNÍ JARA NA STEZCE 2013

VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE „PŘÍRODA HOR“ 2012

Rodina na stezce

Letos připravili ochránci přírody ze ZO ČSOP Podorlicko již jedenáctý ročník akce Rodina na stezce Podzimní vycházka se soutěžemi se konala za nádherného slunečného počasí 21.10.2012 na smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka. Z důvodu těžby a neprůchodnosti části plánované trasy byla vycházka zkrácena, ale i tak čekalo návštěvníky 6 zajímavých stanovišť, kde se dozvídali, jak se zvířata připravují na zimu, jak pomoci malému ježkovi, jak rozeznat houby a šišky. Vyzkoušeli si pečení jablek v ohni a brambor v popelu, vyrobili si šiškovou dekoraci. V cíli obdrželi sladkou odměnu, samolepku a informační materiály jako tipy na další výlety. Akce byla podpořena z grantů Pardubického kraje , Města Česká Třebové a Obce Rybník.

Další akce ochránců přírody na smyslově naučné stezce bude Hledání jara na stezce, které je naplánováno na 14.4.2013.

Fotografie z akce: 1 2 3 4

SPOLUPRÁCE ZO ČSOP PODORLICKO ČESKÁ TŘEBOVÁ S AMB GRUPPO ERCOLE CANTÚ AGRATE BRIANZA

Spolupráce českých ochránců přírody z ČSOP Podorlicko a italských přátel přírody z organizace AMB, která probíhá od roku 2006, byla letos posílena výměnným pobytem, který podpořilo dotací Město Česká Třebová.

Na začátku léta navštívila italská delegace AMB Českou Třebovou. Ochránci přírody pro ně připravili exkurze zaměřené mykologicky a ornitologicky do parku Javorka, do semanínských lesů , k Opatovským rybníkům a do Orlických hor. Zajímavé byly i prohlídky archeoskanzenu Bacrie a arboreta na Žampachu. Program byl doplněn večerními přednáškami v ekocentru, odbornými diskuzemi i přátelským posezením na zahradě u grilu. Červnový pobyt pěti přírodovědců z Agrate Brianze v České Třebové utekl jako voda a pozvání do Itálie se přiblížilo.

Pobyt v Itálii zachytila dokumentaristka, a rozhlasačka Víta Balcarová. Zde jsou její postřehy:

Plánovaný odlet byl 28.září. V Miláně na letišti na nás už čekal prezident partnerské organizace AMB pan Ernesto Villa a odvezl nás na místní radnici, kde se nás ujal představitel města pan Alfredo Bosisio. Nepřekvapilo nás ani tak báječné přivítání s nezbytnými třemi polibky na tváře, jako síň, věnovaná České Třebové. Je tu fotogalerie, všechny dary, které naše město věnovalo městu Agrate Brianza, plakáty, prostě vše od roku 2005 až do současnosti. Myslím, že se máme čemu přiučit.

Ubytování v zahradním domku místního kláštera, bylo velmi příjemné. Ovšem mnoho času jsme nedostali, během půl hodiny už na nás čekalo auto, které nás dovezlo nedaleko za město k umělému vodnímu dílku se jménem Vasco Volano. Prohlédli jsme si se zasvěceným výkladem italských ornitoloogů proměny této pozoruhodné ptačí rezervace.

Večer na nás v krásné klubovně AMB už čekali přátelé v čele s radní paní Giovannou Amodio. . Přivítání bylo velice vřelé a hlavně náročné z hlediska připravených dobrot, které neustále na stolech přibývaly. Rozdaly se dárky a před půlnocí jsme se dostali do postelí.

Snídaně pro nás byly připraveny u rodiny Ernesta Villy. A hned po snídani jsme nastoupili na výlet do hor. Velká škoda, že nám tuto sobotu počasí nepřálo. Cesta kolem řeky Addy se ještě obešla bez velkého deště. Mohli jsme se tak seznámit s úžasným vodním dílem, které bylo projektováno Leonardem Da Vinci v 15. století a funguje dodnes. A protože se rozpršelo, využili jsme náhodně místní zemědělské regionální výstavy a pokochali se hospodářskými zvířaty, výstavou tažných kočárů, sýrů a vína. Oběd v horské restauraci byl s tradiční nezbytnou polentou a velice chutný. Místo plánované horské túry jsme se ocitli na horském chatě jednoho z italských přátel, kde jsme popili výbornou grappu. Z terasy jsme s lítostí obhlídli horské masivy v proudech deště a cárech mlhy a vydali se k jezeru Como, které je nejhlubším italským jezerem. Zasvěcený výklad o historii a přírodě území nám podal přítel Giggi

Večer bylo opět v klubovně přátelské setkání s dalšími milými lidmi, se spoustou dobrot a s promítáním filmů o české a italské přírodě.

Na neděli byl připravený výlet do Milána. Příjemné bylo svézt se metrem do středu města. A pak už nádherná vyhlídka ze střechy Dómu, nezbytná La Scala a další a další pamětihodnosti, tohoto několika milionového města. Počasí nám tentokrát přálo, tak jsme se ještě zastavili v Monze v královském parku. V Monze jsme také navštívili v nemocnici významného mykologa Luigi Villu, se kterým nás pojí dlouholeté přátelství a který už z důvodu své těžké nemoci nemohl v červnu přijet k nám. Setkání to bylo velmi dojemné.

Večer jsme byli v Agrate pozváni na místní slavnost BAVARIA na hřišti chlapecké školy. Byl tu obrovský stan, podium pro hudebníky a občerstvení. Večer ovšem skončil ohromnou bouřkou .

Čekal nás poslední den a, protože jsme se vraceli až večer, za krásného počasí jsme vyjeli asi 50 km od Milána. Navštívili jsme přírodní park Montevecchia. Je to pohoří, které je ostrovem v industrializované krajině Lombardie. Přivítali nás rozsáhlé vinice s keři rozmarýmu, který se tam pěstuje ve velkém. V návštěvnickém centru jsme objevovali zvláštnosti místní přírody a způsoby ekologické výchovy. Potěšilo nás, že řadu věcí, jimž zde přikládali význam výjimečnosti (jako například čichárium) , máme na naší naučné stezce u České Třebové také. S průvodcem jsme se vypravili i do přírody, ale na dlouhou túru bohužel nebyl čas. Po posledním obědě, v typické Lombardské hospodě, s polentou a svatebním hovězím, nezbytnými sýry, vínem a kávou, jsme se vrátili zabalit a po spontánním rozloučení s přáteli jsme odjeli na letiště.

Viva Itália , viva Agrate – děkujeme přátelé a brzy v České Třebové nashledanou.

Víta Balcarová + Hana Grundová

blank